Jdi na obsah Jdi na menu
 


Macbook air

Apple MacBook Air 2010

Přístroje od Applu budou vždy kapitola sama pro sebe, protože jedna skupinka lidí je uctívá a druhá pro změnu nesnáší. Osobitý a funkční design, precizní dílenské zpracování, aura výjimečnost, ale také relativně vysoká cena a po hardwarové stránce ne zrovna špička, to všechno jsou notebooky od Applu. Ale nový MacBook Air nás zaujal hned na první pohled, protože je neuvěřitelně tenký. Kompletní rozměry tohoto modelu jsou 320 x 3 - 17 x 227 mm a hmotnost činí pouhé 1.32 kg. V tomto ohledu tedy zcela jistě není Applu co vytýkat a ostatní notebooky stejné kategorie můžou pouze tiše závidět, protože jeho přenášení je velmi pohodlné. O dílenském zpracování se v případě Applu nemá moc smysl bavit, je prostě dokonalé, šasi je neuvěřitelně pevné a všechno na sobě sedí tak, jak byste od malého notebooku s úhlopříčkou obrazu 13.3 palců za cca 40 tisíc Kč čekali. Když už jsme nakousli displej, tak ten si také zaslouží chválu. Jedná se samozřejmě o LCD displej s LED podsvícením, zvládne nejvyšší rozlišení příjemných 1400 x 900 pixelů a jak už bývá v dnešní době zvykem, jeho povrch je lesklý. Není to ale ten typický lesklý povrch, který odráží úplně všechno, v tomto případě je odrazová schopnost velmi dobře redukována a neměli jsme s tím vůbec žádné problémy. Překvapily nás rozsáhlé pozorovací úhly, které v této kategorii příliš konkurence nemají.


MacBook Air ale není jenom chvála a samozřejmě přišlo také několik nedostatků. Tím hlavním je relativní technická zastaralost. Náš model byl vybaven procesorem Intel Core2Duo L9400 pracující na frekvenci 1.86 GHz a o grafické zobrazení se stará ne zrovna nejvýkonnější grafická karta NVIDIA GeForce 320M. To opravdu nejsou nejmodernější komponenty a vzhledem k ceně to platí dvojnásob. Při klasické práci s tím ale není žádný problém. Operační systém naběhne takřka okamžitě (asi sekundu po otevření víka můžete pracovat) a veškeré aplikace pod MAC OS (Safari, iPhoto) mají slušnou odezvu, ale přece jenom, na limity procesoru a grafické karty narazit můžete, a to hlavně při náročnějších operacích. I přes to ale hodnotíme vyladěnost celého systému jako příkladnou a pracovat za takových podmínek je opravdu radost. K ukládání dat jsme měli více než dostatečnou kapacitu 256 GB, kterou Apple do notebooku dostal prostřednictvím nehlučných SSD. Operační paměť 2 GB RAM je vcelku dostatečná a při koupi si můžete pořídit také variantu se 4 GB RAM. Multitouch touchpad musíme hodnotit jak jinak než dobře, protože má skvělou odezvu, je příjemné velký a zvládne rozpoznat až čtyři prsty zároveň. Rychle si na něj zvyknete a přecházet na klasický touchpad se vám chtít určitě nebude. Stejně dobrá je také klávesnice, ale to je u notebooků Mac standardem, nutno podotknout, že příjemným. Konektivita je slušná a vývojářům se do extrémně tenkého těla podařilo dostat většinu potřebných komponentů, jejichž výčet najdete pod článkem. DVD mechanika se sem samozřejmě nevešla, ale to vyřeší externí, kterou můžete zapojit přes USB rozhraní.


Nový Apple MacBook Air je špičkově postavený a velmi kompaktní notebook, který si zcela jistě najdete spoustu příznivců. Jediná naše výtka směřuje k ne příliš modernímu hardwaru a relativně vysoké ceně. apple-macbook-air-2010-2.jpg

 

Technické specifikace notebook Apple MacBook Air:

 • LCD displej s úhlopříčkou 13.3 palců, rozlišení 1400 x 900 pixelů
 • Procesor Intel Core2Duo L9400, 1.86 GHz
 • Grafická karta NVIDIA GeForce 320M
 • Operační paměť 2 GB RAM
 • SSD disk o kapacitě 256 GB
 • 2x USB 2.0, SD Card slot
 • Mini DisplayPort, vstup pro sluchátka
 • Integrovaná webkamera
 • Operační systém Apple Mac OS X 10.6 Leopard
 • Rozměry 320 x 3 - 17 x 227 mm
 • Hmotnost 1.32 kg